Кметът на община Шумен проф. Христо Христов и зам.-кметът по образование и култура доц. Виктория Ковчазова отправиха покана към победителката в единадесетия сезон на „Гласът на България“ Славея Иванова да пее в Деня на Шумен - 11 май в областния град.
Кметът на Шумен попита и дали тя може да се включи в новогодишната програма, но певицата отказа заради вече поети ангажименти.
Момичетата от "НюДжийнс" - една от най-популярните кейпоп групи, обявиха, че напускат агенцията си ADOR, дъщерно дружество на влиятелния лейбъл HYBE, предадоха Ройтерс и АФП.
"НюДжийнс" са попаднали в центъра на борба между ръководството на компанията-майка HYBE и бившия изпълнителен директор на ADOR, който е творчески директор на групата.
Най-скоро разразилият се спор на кейпоп сцената завладя Южна Корея тази година, с игра на обвинения, одити и емоционална пресконференция, които попаднаха във водещите заглавия.
Петте изпълнителки организираха пресконференция късно вечерта, за да обявят, че напускат агенцията си. Те споделиха, че биха искали да работят с Мин Хи-джин, бившата шефка, която напусна ADOR.
"След като напуснем ADOR, ще се стремим да продължим свободно с дейностите, които наистина желаем", каза Даниел от "НюДжийнс".
Момичетата д
Копия на ренесансови скулптури, изложени в Музей на изкуството „Метрополитън“ в Ню Йорк, бяха пренесени в средновековния замък Бирон, Югозападна Франция, предаде АФП.
По случай Европейските дни на наследството този уикенд тези статуи, изобразяващи „Погребението на Христос“ (Mise au tombeau du Christ), увенчани с херувими, заемат мястото на оригиналните в параклиса на замъка.
Тези монументални фигури, изваяни през XVI в. от анонимен скулптор, са дарени през 1907 г. от последния маркиз дьо Бирон на американския предприемач Джон Пирпонт Морган, известен като Джей Пи Морган. Той по-късно ги дава музея „Метрополитън“.
През 1957 г. първоначалното искане за създаване на копия е отхвърлено от музея в Ню Йорк с мотива, че отливката може да повреди произведенията на изкуството. Но през 2018 г., когато отново е пусната молба за съ
Професор Станислав Памукчиев определи изложбата „Рефлексии“ на Валентин Дончевски като „органична рефлексия на неистовата страст на художника и обсесията му да рисува".
Той представи творбите на колегата си днес в сградата на Съюза на българските художници (СБХ).
„Валентин Дончевски е един от най-рисуващите художници“, каза проф. Станислав Памукчиев. Той определи творчеството на художника като феномен и гений. „Валентин Дончевски е обладан от енергия и огромна творческа виталност“, добави той.
Проф. Памукчиев отбеляза, че Валентин Дончевски има много лица като артист и зад всички тях се крие първопричината да ражда образи. „Във всичките му артистични проявления – живопис, поезия, музика, рисунката е първото очертание и обозначаване на опита да се хване неуловимото, същественото“, каза още той.
Драматичен театър (ДТ) „Невена Коканова” – Ямбол бе удостоен с две награди от участието си в приключилия снощи Европейски фестивал на пътуващия театър в град Сливница. Отличията са за най-добър актьор – за Атанас Жеков - Кроко и за най-впечатляващ спектакъл - за „Министрите идат", съобщи заместник-директорът на театъра Румяна Стефанова.
Наградите дойдоха в деня, в който ямболският театър отбеляза 75 години от обявяването си за професионален културен институт. В десетото издание на Европейски фестивал на пътуващия театър ДТ „Невена Коканова” участва на 4 октомври с постановката „Министрите идат” по Чудомир на режисьора Пламен Панев.
Със същия спектакъл ямболският театър ще се представи и на ХХ Международен фестивал „Балкан театър фест” в Цариброд, Република Сърбия, на 25 ноември. Участието ни там приемаме
Изложба „Стефан Георгов – искрен и предан съзерцател на своето време“ отбелязва 125 години от рождението на художника.
Експозицията ще е в музей-галерия „Анел“ и ще продължи от 27 ноември до 16 декември, съобщават организаторите.
Експозицията включва 90 произведения живопис и рисунки. Към нея се издава каталог на български и английски език, който се реализира по проект на Министерството на културата.
„Георгов оставя трайна следа в българското изкуство със своя широк тематичен диапазон. За себе казва: „Аз съм един от художниците, които първи са рисували индустриален пейзаж в България“. Неговите пейзажи от мини Перник, създадени между 1931 – 1948 г., включват сцени от откритите рудници и миньорския живот, наситени със силен социален заряд. Те са създадени с дълбока чувствителност към ежедневието на хората и от
Срещата между тях се състоя в зала 203 на Община Шумен. На нея присъстваха още родителите на Славея Иванова - Ивайло и Дияна Инанови, както и журналисти.
Проф. Христов подари букет и грамота на Славея Иванова и пожела да продължи блестящата си кариера. Той отбеляза, че Славея Иванова е доказателство, че Шумен продължава да ражда таланти и победители. "Това е една от причините да сме тук заедно и да те поздравим", каза той.
Боян Михайлов представя албум с неиздавани досега песни на своята майка Ваня Костова 20 години след създаването на дуета им. Петнадесетте произведения в „Ангели сред нас“ изцяло по музика и аранжимент на композитора Валери Костов, съобщават от екипа на Михайлов.
По думите им творбите в селекцията са вдъхновени от духовните и християнски теми, които вълнуват Ваня Костова през целия живот. Пет от тях са в дует с Боян Михайлов. Сред авторите на текстовете на песните са Валери Петров, Надежда Захариева, Борис Христов, Димитър Христов, Пейо Панталеев, Пламен Бочев, Тоня Борисова.
Песента „Ангели сред нас“, която дава името на албума, е творбата с най-дълго създаван текст, разказва Боян Михайлов. „Мога да кажа, че текстът е писан над 40 години. Песента е създадена от отделни фрази, мисли и преживявания на моята майка, които съм чувал още като ма
Изложбата „Разкази от злато и сребро“ откриха в обновената зала на Регионалния исторически музей (РИМ) в Перник. Проявата се състоя в навечерието на Деня на града – 19 октомври.
Експозицията е гостуваща и е на Националния исторически музей (НИМ). Тя представя около шейсет ценни находки от третото хилядолетие пр. Хр. до Първото българско царство. Някои от експонатите се показват за първи път.
Гост на проявата бе заместник-кметът на Перник Стефан Кръстев, който коментира, че изложбата е плод на отлично създаденото сътрудничество между РИМ и НИМ.
Директорът на музея в Перник Милан Миланов определи експозицията като богатство. По думите му в нея са показани неща, с които малко народи могат да се похвалят, сред които най-старото златно съкровище в света - Варненският халколитен некропол, както и първите наченки на държавна власт още преди да
Седмата част от поредицата „Писък“ ще излезе през февруари 2026 година, съобщи ЮПИ.
Режисьорът Кевин Уилямсън и звездата от франчайза Нев Кембъл обявиха 27 февруари 2026 г. за премиерна дата на филма във вторник. Двамата споделиха новината на профилите си в Инстаграм.
„Писък 6“ беше пуснат в кината през март 2023 г. В него участваха Мелиса Барера, Джена Ортега и Кортни Кокс. Миналата година Барера беше отстранена от екипа на „Писък 7“ заради публикации свързани с Израел в социалните мрежи. Малко след това се появи новината, че Ортега също няма да участва във филма заради графика си за снимките на втория сезон на сериала „Уензди“ на Нетфликс.
Кембъл, която изигра Сидни Прескот в първите пет филма на продукцията, потвърди през март, че ще се завърне в „Писък 7“. Освен това се очаква Кокс да с
Италианският квартет от китаристи 40 Fingers бе специален гости на коледния концерт на Матео Бочели в Tauron Arena, в Краков. Това съобщават от „БГ саунд стейдж“, организаторите на концертите на 40 Fingers и Матео Бочели у нас догодина.
Пред 12 000 зрители 40 Fingers са представили своя кавър на хита на Саймън и Гарфънкъл – The Sound of Silence, а заедно с младия Бочели са изпълнили Hallelujah.
40 Fingers вече имат сътрудничество, не само с бащата Андреа Бочели, но и с други големи имена от световната сцена като Анди Съмърс от The Police, американката Тори Кели. Признати са от Queen за версията им на „Бохемска рапсодия”, а обширният им репертоар включва аранжименти на поп и рок парчета за четири китари (Sultans of Swing, Africa, Sound of S
На сцената се случват много по-съвършени неща, там има един разговор с Господ. Затова обичам да казвам, че сцената е храмът. Ако ти си чист и истински, ти се дава да имаш тази връзка с него. Това казва тенорът Пеньо Пирозов. Една от звездите на Музикалния театър отбелязва юбилей със спектакъла „Царицата на чардаша” на 13 декември.
Музикалният театър е целият ми живот, допълва артистът: „Обръщам доста внимание на всяка роля. Има роли, които са по-близки до моята природа. Има някои, които са отдалечени и трябва да придобия нови знания, за да мога да ги изиграя така, както ги иска режисьорът... Никога не излизам на сцената, без да съм прибавил нещо ново в следващото си изпълнение“. За да се получи един цялостен образ, всичко трябва да се случи вътре, в теб, в мозъка ти, в природата ти, смята Пеньо Пирозов.
Славея Иванова каза колко е щастлива, че е представила достойно Шумен и че е успяла да влезе в сърцата на съгражданите си и да ги накара да гласуват за нея в музикалния формат.
"Трудно беше особено в етапите на живи концерти във формата, тъй като имахме много малко време, да се подготвяме с песните, които имахме избрани. Дори и да не бях победила, щях да съм благодарна, че успях да взема този опит", подчерта Славея Иванова.
Тя каза още, че много различни емоции са преминавали през нея по време на изпълненията, които е имала в този формат.
"Слизайки от сцената, се чувствах все едно съм пяла не 2 минути и 30 секунди, а все едно че съм изкачила връх", отбеляза тя.
Дияна Иванова разказа, че когато дъщеря е била около 4-годишна, музикантът и учител по пиано и китара Севдалин Салабашев е открил, че Славея е много музикална. Певицата е започнала с уроци при него, когато е била 5-годишна, а 10-годишна е започнала да посещава уроци при вокалния педагог Марияна Ставрева.
Славея Иванова отбеляза, че в момента учи в трети курс в Национална музикална академия „Панчо Владигеров“ и работи като музикален педагог.
Славея Иванова спечели голямата награда на Международния конкурс за вокални изпълнители „Златен микрофон“ в Казахстан през 2022 г.